Zuzana Čaputová v máji udelila Prezidentskú zelenú pečať Ekocentru v zrekonštruovanom Szapáryho kaštieli v Čunove. Ide o tretiu verejnú budovu ocenenú špeciálnym certifikátom za udržateľnosť pre verejné budovy.
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) premenil bývalú ruinu kaštieľa na unikátne Ekocentrum. Komplexnou rekonštrukciou prešla budova kaštieľa aj priľahlá záhrada. Vznikla kompletne zrekonštruovaná kultúrna pamiatka s interiérom plným interaktívnych náučných expozícií a záhrada s tajomstvami flóry Dunajských luhov.
Podľa Zuzany Čaputovej je zrekonštruovaný kaštieľ v Čunove vzorovým príkladom osvieteného prístupu k obnove historickej budovy s podporou z európskych fondov. Verejné budovy by podľa nej mali ísť príkladom a práve na to ich má povzbudzovať aj projekt Prezidentská zelená pečať.
„Po posúdení požadovaných podkladov a dokumentácie obnovy kaštieľa v Čunove komisia konštatovala splnenie požadovaného počtu kreditov na udelenie tejto výnimočnej ceny. Po štyroch dekádach bez využitia, keď už málokto dúfal v záchranu tohto kaštieľa z osemnásteho storočia, sa ho podarilo zrekonštruovať, navyše ekologickým spôsobom, do takejto krásnej podoby. Prezidentská zelená pečať hodnotí splnenie celého radu parametrov od energetickej hospodárnosti a minimalizácie uhlíkovej stopy cez šetrné nakladanie s materiálom a vodou až po architektonickú kvalitu a rešpekt k historickému kontextu. Zároveň sa hodnotí bezbariérovosť a dostupnosť objektu ekologickými spôsobmi dopravy, zeleň, ako aj šetrnosť k životnému prostrediu počas prevádzky. Samotná náplň zrekonštruovaného kaštieľa len potvrdzuje, že cena PZP tomuto projektu naozaj patrí,“ uviedol Martin Stohl, člen predstavenstva SKGBC a člen hodnotiacej komisie a expertnej skupiny.
Kaštieľ v Čunove, známy ako Szapáryho kaštieľ, predstavuje barokovo-klasicistickú architektonickú perlu z 18. storočia. Budova je obdĺžnikového tvaru, čiastočne podpivničená a pozostáva z troch traktov s jednoduchým usporiadaním. Kaštieľ sa dlhé roky nevyužíval a pustol, a to zo stavebnej aj technickej stránky. Mal poškodenú statiku pivnice, zrútené schodisko a klenbu nad vchodom do pivnice. V roku 2021 spustil BSK komplexnú rekonštrukciu, ktorá pozostáva z troch častí – obnovy kaštieľa, obnovy sýpky a revitalizácie priľahlej záhrady.
Kompletne sa vymenil pôvodný krov a strešná krytina a opravila sa podstrešná rímsa. Strecha sa tepelne zaizolovala a osadili sa do nej nové okná. Pôvodné komíny sa zrekonštruovali, rovnako aj podkrovie, kde sa namontovali nové priečky, podlaha, rozvody elektroinštalácie, vody a kúrenia. Vyčistili sa pivničné priestory. Okrem strechy sa nové okná osadili aj na prízemí a v pivnici. Zrealizovali sa i reštauračné práce, fasády a omietky. Vybudovalo sa oplotenie areálu, vstupné brány, parkoviská a spevnené plochy. Súčasťou projektu bola aj výsadba zelene, krovín a stromov, vybudovanie jazierka či drobnej architektúry ako altánok či informačné panely. Počas rekonštrukcie sa podarilo odkryť a obnoviť ručne maľované neskorobarokovo-klasicistické fresky.
Národná kultúrna pamiatka v Čunove dostala celkovou revitalizáciou nielen nový vzhľad, dušu, ale aj obsah. Ekocentrum otvára bránu do prírody, prepája odborné a praktické aktivity v oblasti ochrany prírody a environmentálnej výchovy. Bude sa zameriavať aj na osvetu detí a mládeže. Poskytne zázemie organizáciám na ochranu prírody a podporí aj cezhraničný turizmus a ekoturizmus. Environmentálno-vzdelávacie centrum sa nachádza na jedinečnom mieste – pri hraniciach s Rakúskom i s Maďarskom a zároveň na hranici Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy.
Ekocentrum vzniklo ako výsledok spolupráce slovenských, rakúskych a maďarských partnerov v rámci realizácie cezhraničných projektov Ecoregion SK-AT a Ecoregion SK-HU, podporených z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.